Upozornění: Obsah webové stránky je vhodný pouze pro osoby starší 18 (21) let!

Úvod  /  Informujeme  /  Vinný rádce  /  Rozdělění a výroba champagne, sektů a šumivých vín

Rozdělění a výroba champagne, sektů a šumivých vín

Základní rozdělení

Šampaňské víno

Šampaňské víno je šumivé víno, které se vyrábí tak, že se v láhvi vyvolá sekundární kvašení vína, čímž vzniká oxid uhličitý. Víno s označením Champagne se může vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne. Tato zásada je v Evropské unii zakotvena ve statutu chráněného místa původu (PDO). Výroba šampaňského je povolena ze tří odrůd, jimiž je rulandské modré, mlynářka a Chardonnay.

Rosé neboli růžové šampaňské víno může být jak ročníkové, tak neročníkové. Jeho výroba je však ještě pracnější a časově náročnější než tomu je u bílých šampaňských. V Champagne se obvykle používá metoda, při níž se do bílého šampaňského přidá malé procento nešumivého červeného vína. Druhá metoda je mnohem složitější, neboť vyžaduje velmi pečlivě kontrolovaný kontakt slupek modrých hroznů odrůd Pinot Noir a Pinot Meunier s moštem. Tato vína mají jemnější aroma, zatímco rosé vyrobené přimícháním nešumivého červeného vína má aroma robustnější, po červeném ovoci.

Druhy šampaňského vína

Neročníkové šampaňské víno

Vína se před druhotným kvašením scelují (mísí) z rezervních vín různých ročníků, odrůd a většinou i vinic. Výjimkou jsou specifická vína Blanc de Blancs – bílé z bílých, což znamená, že víno je vyrobeno stoprocentně z odrůdy Chardonnay; Blanc de Noirs – bílé z černých, které je vyrobeno pouze z Pinotu Noir a/nebo Pinotu Meunier, a Cépage Meunier – ze 100 % Pinotu Meunier. Neročníkové šampaňské víno není příliš vhodné k archivaci, jelikož může být sceleno z vín třeba až 10 let starých.

Ročníkové šampaňské víno

Ročníková vína mohou být také směsi různých odrůd a vinic, ale musí pocházet ze stejného roku. Vína mají velký potenciál a lépe vypovídají o charakteristikách jednotlivých let. Pro výrobu těchto vín se používají ročníky výjimečných kvalit. V průměru jen tři ročníky z deseti mají dostatek tepla, aby z jejich vín mohlo být vytvořeno ročníkové šampaňské.

Sekt

Sekt či někdy také šumivé víno je označení alkoholického nápoje, které je vyráběno primárním či sekundárním kvašením vína anebo moštu. Sekt je šumivý nápoj, který je skladován ve skleněných láhvích s korkovým anebo plastovým uzávěrem, jejž je možné tlakem sektu vytlačit z láhve.

Označení sekt je převzato z Německa, kde bylo používáno od 18. století. Název sekt je občas zaměňován s názvem šampaňské víno, kterým se ale mohou honosit pouze vína z oblasti francouzské oblasti Champagne. Od roku 1908 se totiž jedná o chráněnou značku.

Sekt se vyrábí dvojí cestou z vína, které je nejčastěji v podobě suchého kyselejšího vína. V první fázi dojde k lisování hroznů, čímž se zabrání vzniku oxidantních látek a tříslovin. Klasickou a původní metodou je kvašení vína v láhvi, které je ve Francii nazýváno jako Méthode Champenoise. Tato metoda vyžaduje nejméně 9 měsíců následného vyzrávání vína před odstraněním sedimentů. Druhou metodou je kvašení v tanku nazývaná charmat, které je z hlediska výrobních nákladů značně levnější a umožňuje větší objem produkce. Vyrábějí se v uzavřených nádobách do přetlaku 0,25 Mpa.

Szigeti sekt je vyráběn tradiční metodou champenoise a specializuje se na odrůdové sekty. Sekty mají korkové uzávěry, protože stejně jako šampaňské mají tlak v lahvích nad 3 atmosféry.

Frizzante

Frizzante je označení jemného šumivého vína. Je to typ vína, které pochází z Itálie, ačkoli podobné perlivé nápoje jsou oblíbené i v jiných částech světa. Italská tradice frizzante sahá až do starověku, kdy byly první bublinkové vína vytvářeny přirozenou fermentací vinného moštu. Moderní frizzante však vzniká díky metodě přidání oxidu uhličitého během výrobního procesu, což dává vínu jemnou a osvěžující perlivost.

Szigeti Frizzante je výraběno tradiční metodou champenoise, je uzavřené pivním víčkem, protože tlak Frizzante je do 3 atmosfér.

Šumivé víno

Šumivá vína jsou charakterizovaná přítomností oxidu uhličitého, který vzniká buď přirozenou fermentací nebo přidáním do vína během výrobního procesu. Vznikající bublinky přidávají do perlivého vína osvěžující a živé vlastnosti, které ho činí oblíbeným pro různé příležitosti.

Rozdělení šumivých vín podle obsahu cukru

Brut nature

Obsah cukru je nižší než 3 g na 1 litr, tento údaj lze užít pouze na produkty, kterým po druhotném kvašení nebyl dodán žádný cukr.

Extra brut

Obsah cukru se pohybuje mezi 0 a 6 g na 1 litr.

Brut

Obsah cukru je nižší než 15 g na 1 litr.

Extra dry

Obsah cukru se pohybuje mezi 12 a 20 g na 1 litr.

Dry

Obsah cukru se pohybuje mezi 17 a 35 g na 1 litr.

Demi-sec

Obsah cukru se pohybuje mezi 33 a 50 g na 1 litr.

Doux

Obsah cukru je vyšší než 50 g na 1 litr.

Informujeme

Archív

Sekty Szigeti

Velká sektová revoluce

Naše prodejny

Naše prodejny

Zpět nahoru